Fillippo i Ettore Finetto – nowi mistrzowie Venetto

Najczęściej pisząc o osobowościach winiarskich, opowiadaliśmy o winiarzach z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, od pokoleń związanych z winem. Historia braci Finetto, jest nieco inna, pokazuje natomiast siłę marzeń.

Filippo i Ettore postanowili tworzyć wina w Veneto, miejscu które ma już swoich mistrzów. Dwie najbardziej znane ikony z tego regionu to Giuseppe Quintarelli i jego uczeń Romano Dal Forno (obu tych producentów znajdziecie w naszej ofercie).

Natomiast bracia Finetto, mieli ambicję tworzyć wina jeszcze wyższej jakości i tak w 1994 roku powstał dom winiarski GARBOLE. Wcześniej bracia działali w zupełnie innej branży, natomiast postanowili po prostu tworzyć jedno z najlepszych win na świecie.

Po zakupieniu winnic znajdujących się na południu słynnego jeziora Garda, rodzina Zenato stała jedną z pierwszych która spopularyzowała wino o nazwie Lugana - dziś najsłynniejsze białe wino północnej części Włoch. Jeszcze większy sukces towarzyszył "stworzeniu" przez Sergio Zenato tak zwanej metody "ripasso" która zrewolucjonizowała rynek tradycyjnych win z apelacji Vallpolicella polegającej na zastosowaniu metody podwójnej fermentacji. Na cześć tego wydarzenia Sergio opatentował i zastrzegł nazwę Ripassa, która do dzisiaj towarzyszy temu wyjątkowemu winu. To jak i inne doskonałe wina czerwona podlegające apelacji (tzw: ściśle określone miejsce pochodzenia winogron oraz stosowane metody upraw) należy osobiście spróbować by przekonać się o ich doskonałych walorach organoleptycznych (np. Valpolicella Superiore czy Amarone della Valpolicella Classico).

Filozofia tego producenta zamyka się w jednym zdaniu “Ludzie przed winem, jakość przed ceną, wino przed etykietą”

To producent, którą ekstremalnie zwraca uwagę na najwyższą jakość oferowanych win. Przykładem może być sytuacja z roku 2014, kiedy producent uznał, że warunki pogodowe sprawiły, iż jakość owoców nie spełnia jego najwyższych kryteriów i w tym roku nie powstała żadna butelka wina. Interesujące jest też podejście do krytyków, konkursów winiarskich - otóż właściciele Garbole, uważają, że najwyższa jakość ich win broni się sama, nie wysyłają więc win do testów czy ocen branżowych. Nie udostępniają również danych technicznych, na temat ich win – te wyjątkowe butelki poznawać mamy degustując je, a nie czytając opisy.

Jeżeli i Wy macie ochotę poznać te wina, to na naszych półkach czeka kilka butelek najlepszego wina tego producenta – Hurlo. 

[Zapoznaj się z naszą ofertą!]

Odbierz 20% rabatu na pierwsze zakupy

Zapisz się na newsletter!

Dowiedz się pierwszy o promocjach, nowościach i wydarzeniach.